Robotics

 

https://robotics.sciencemag.org/

 

Ghost In The Shell

 

videmus nunc per speculum in enigmate tunc autem facie ad faciem. nunc cognosco ex parte tunc autem cognoscam sicut et cognitus sum
1 Corinthians 13.12

For now we see through a glass, darkly; but then face to face: now I know in part; but then shall I know even as also I am known.
filmin 32:32 dakikasında âyetin ingilizcesi söyleniyor…1 Corinthians 13.12

 

 

 

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Projeleri Ajansı ya da kısa adıyla DARPA, genelde askeri konularla gündeme geliyor ancak sivil amaçlı da birçok proje üzerinde aktif şekilde çalışma gösteriyor. Bu projelerin en önemlilerinden protez el sistemi, yapılan son testlerin de gösterdiği üzere artık gerçeğine oldukça yakın bir deneyim sunuyor.

DARPA’nın başarılı şekilde test ettiği yeni protez el birimi, söylendiği kadarıyla kişilerin bir objeye dokunduğunu hissetmesine imkan tanıyor. Bu hissiyatı kablo ile direkt olarak beyne bağlı basınç hassasiyetine sahip tork motorları (Parmak uçlarında) ile yerine getiren protez el, herhangi bir objeye dokunulduğu zaman beynin belirlenen özel bölümüne elektrik sinyali gönderiyor ve böylece gerçeğe en yakın “dokunma hissiyatı” elde edilebiliyor.

Scroll to Top